2018-19 Serie A Managers

After the Premier League, the Ligue 1 and the Liga, here it comes all the Seria A Managers when they were players (Except Aurelio Andreazzoli, Luciano Spalletti and Leonardo Semplici who never reached the Serie A or Serie B in their playing days). Click on the picture for a better quality :
In the Order :
Atalanta : Gian Piero Gasperini
Bologna : Siniša Mihajlovic
Cagliari : Rolando Maran
Chievo : Domenico Di Carlo
Empoli :  Aurelio Andreazzoli
Fiorentina : Stefano Pioli
Frosinone : Marco Baroni
Genoa : Cesare Prandelli 
Inter : Luciano Spalletti
Juventus : Massimiliano Allegri
Lazio : Simone Inzaghi
Milan : Gennaro Gattuso
Napoli : Carlo Ancelotti
Parma : Roberto D'Aversa
Roma : Claudio Ranieri
Sampdoria : Marco Giampaolo
Sassuolo :  Roberto De Zerbi 
SPAL : Leonardo Semplici
Torino : Walter Mazzarri
Udinese : Igor Tudor

Managerial changes
Chievo : 9 October 2018
Lorenzo D'Anna  => Gian Piero Ventura
Genoa : 9 October 2018
Davide Ballardini => Ivan Jurić
Empoli : 5 November 2018
Aurelio Andreazzoli => Giuseppe Iachini
Chievo : 13 November 2018
Gian Piero Ventura => Domenico Di Carlo
Udinese : 13 November 2018
Julio Velázquez => Davide Nicola
Genoa : 7 December 2018
Ivan Jurić => Cesare Prandelli
Frosinone : 19 December 2018
Moreno Longo => Marco Baroni
Bologna : 28 January 2019
Filippo Inzaghi => Siniša Mihajlović
Roma : 7 March 2019
Eusebio Di Francesco => Claudio Ranieri
Empoli : 13 March 2019
Giuseppe Iachini => Aurelio Andreazzoli
Udinese : 20 March 2019
Davide Nicola => Igor Tudor

Aucun commentaire:

Publier un commentaire

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...