2018-19 Serie A Managers

After the Premier League, the Ligue 1 and the Liga, here it comes all the Seria A Managers when they were players (Except Aurelio Andreazzoli, Luciano Spalletti and Leonardo Semplici who never reached the Serie A or Serie B in their playing days). Click on the picture for a better quality :
In the Order :
Atalanta : Gian Piero Gasperini
Bologna : Siniša Mihajlovic
Cagliari : Rolando Maran
Chievo : Domenico Di Carlo
Empoli :  Aurelio Andreazzoli
Fiorentina : Stefano Pioli
Frosinone : Marco Baroni
Genoa : Cesare Prandelli 
Inter : Luciano Spalletti
Juventus : Massimiliano Allegri
Lazio : Simone Inzaghi
Milan : Gennaro Gattuso
Napoli : Carlo Ancelotti
Parma : Roberto D'Aversa
Roma : Claudio Ranieri
Sampdoria : Marco Giampaolo
Sassuolo :  Roberto De Zerbi 
SPAL : Leonardo Semplici
Torino : Walter Mazzarri
Udinese : Igor Tudor

Managerial changes
Chievo : 9 October 2018
Lorenzo D'Anna  => Gian Piero Ventura
Genoa : 9 October 2018
Davide Ballardini => Ivan Jurić
Empoli : 5 November 2018
Aurelio Andreazzoli => Giuseppe Iachini
Chievo : 13 November 2018
Gian Piero Ventura => Domenico Di Carlo
Udinese : 13 November 2018
Julio Velázquez => Davide Nicola
Genoa : 7 December 2018
Ivan Jurić => Cesare Prandelli
Frosinone : 19 December 2018
Moreno Longo => Marco Baroni
Bologna : 28 January 2019
Filippo Inzaghi => Siniša Mihajlović
Roma : 7 March 2019
Eusebio Di Francesco => Claudio Ranieri
Empoli : 13 March 2019
Giuseppe Iachini => Aurelio Andreazzoli
Udinese : 20 March 2019
Davide Nicola => Igor Tudor

2018-19 La Liga Managers

After the Premier League and the Ligue 1 here it comes all the Liga Managers for the 2018-19 season when they were players (Except 4 managers : Fran Escribá, Rubi, José Bordalás and Joaquín Caparrós who played only in third division in their playing days). Click on the picture for a better quality :
In the order :
Deportivo Alavés : Abelardo Fernández
Athletic Club Bilbao : Gaizka Garitano
Atlético de Madrid : Diego Simeone
F. C. Barcelona : Ernesto Valverde
R. C. Celta de Vigo : Fran Escribá
S. D. Eibar : José Luis Mendilibar
R. C. D. Espanyol : Rubi
Getafe C. F : José Bordalás
Girona F.C : Eusebio Sacristán
S.D Huesca : Francisco
C. D. Leganés : Mauricio Pellegrino
Levante U.D : Paco López
Rayo Vallecano de Madrid : Paco Jémez
Real Betis Balompié : Quique Setién
Real Madrid C. F : Zinedine Zidane
Real Sociedad :  Imanol Alguacil
Sevilla F. C : Joaquín Caparrós
Valencia C. F : Marcelino García Toral
Real Valladolid C.F : Sergio González
Villarreal C. F : Javier Calleja

Managerial changes


S.D Huesca : 9 October 2018
Leo Franco => Francisco
Real Madrid : 29 October 2018
Julen Lopetegui => Santiago Solari 
Real Madrid : 11 March 2019
Santiago Solari => Zinedine Zidane
Celta Vigo : 12 November 2018
Antonio Mohamed => Miguel Cardoso  
Celta Vigo : 3 March 2019 
Miguel Cardoso  => Fran Escribá 
Athletic Bilbao : 4 December 2018
Eduardo Berizzo => Gaizka Garitano 
Villarreal : 10 December 2018
Javier Calleja  => Luis García 
Villareal : 29 January 2019
Luis García => Javier Calleja
Real Sociedad : 26 December 2018
Asier Garitano => Imanol Alguacil 
Sevilla : 15 March 2019
Pablo Machín =>  Joaquín Caparrós 
Rayo Vallecano : 18 March 2019
Míchel => Paco Jémez

Le bal des entraîneurs de Ligue 1 - 2017-18

Après avoir vu les managers de Premier League, voici les 20 entraîneurs de ligue 1 pour cette saison 2018-19 du temps où ils étaient joueurs. Enfin plutôt 17 car en ce qui concerne Leonardo JARDIM (AS Monaco), Christophe Pélissier (Amiens SC) et Julien Stéphan (Rennes), je n'ai pas retrouvé d'images Panini du temps où ils étaient joueurs mais il faut dire qu'ils n'ont jamais côtoyé le haut niveau et n'ont évolué qu'au niveau amateur. Il y en a un quatrième aussi à n'avoir jamais côtoyé le haut niveau il s'agit de l'entraineur de Stade Malherbe, Fabien Mercadal mais là j'ai anticipé et triché en mettant en lieu et place le vrai coach pour cette fin de saison : l'éternel Rolland Courbis.

Dans l'ordre
Amiens : Christophe Pélissier
Angers : Stéphane Moulin
Bordeaux : Paulo Sousa
Caen : Rolland Courbis
Dijon : Antoine Kombouaré
Guingamp : Jocelyn Gourvennec
Lille : Christophe Galtier
Lyon : Bruno Génésio
Marseille : Rudi Garcia
Monaco : Leonardo Jardim
Montpellier : Michel Der Zakarian
Nantes : Vahid Halilhodžić
Nice : Patrick Vieira
Paris Saint-Germain : Thomas Tuchel
Reims : David Guion
Rennes : Julien Stéphan
Saint-Étienne : Jean-Louis Gasset
Strasbourg : Thierry Laurey
Toulouse : Alain Casanova

Changements d'entraîneurs en cours de saison :

Bordeaux - 17 Août 2018
Gustavo Poyet => Ricardo Gomes
Bordeaux - 26 Février 2019
Ricardo Gomes => Paulo Sousa
Monaco - 11 Octobre 2018
Leonardo Jardim  => Thierry Henry
Monaco - 24 janvier 2018
Thierry Henry => Leonardo Jardim
Nantes - 1er octobre 2018
Miguel Cardoso => Vahid Halilhodžić
Guingamp - 6 Novembre 2018
Antoine Kombouaré => Jocelyn Gourvennec
Rennes - 3 Décembre 2018
Sabri Lamouchi => Julien Stéphan
Dijon - 31 Décembre 2018
Olivier Dall'Oglio => Antoine Kombouaré

2018-19 Premier League Managers

Here it comes the 20 managers of 2018-19 Premier League season before their coaching careers.Click on the picture for a better quality :
In the order :
Arsenal : Unaï Emery
Bournemouth : Eddie Howe
Brighton & Hove Albion : Chris Hughton
Burnley : Sean Dyche
Cardiff City : Neil Warnock
Chelsea : Maurizio Sarri
Crystal Palace : Roy Hodgson
Everton : Marco Silva
Fulham : Scott Parker
Huddersfield Town : Jan Siewert
Leicester City : Brendan Rogers
Liverpool : Jürgen Klopp
Manchester City : Pep Guardiola
Manchester United : Ole Gunnar Solskjær
Newcastle United : Rafael Benítez
Southampton : Ralph Hasenhüttl
Tottenham Hotspur : Mauricio Pochettino
Watford : Javi Gracia
West Ham United : Manuel Pellegrini
Wolverhampton Wanderers : Nuno Espírito Santo

Managerial changes
Fulham : 14 November 2018
Slaviša Jokanović => Claudio Ranieri
Fulham : 28 February 2019
Claudio Ranieri => Scott Parker
Southampton : 3 December 2018
Mark Hughes => Ralph Hasenhüttl
Manchester United : 18 December 2018
José Mourinho => Ole Gunnar Solskjær
Huddersfield Town : 14 January 2019
David Wagner => Jan Siewert
Leicester City : 24 February 2019
Claude Puel => Brendan Rodgers
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...